Till teater-/dansgruppen

Utbudsdagar

Utbudsdagen ScenGalej arrangeras i oktober varje år, under våren är det ingen utbudsdag. Det brukar var ca 130 arrangörer där. här visas enbart hela föreställningar/konserter (i princip i alla fall). Föreställningarna vänder sig till barn/unga från förskola till gymnasium.

Vill du anmäla din produktion till utbudsdagen är det lämpligt att göra det i början av mars till teaterkonsulenten.

Gäller det dans så ligger ansvaret sedan några år på Dans i Öst med dansutvecklaren Anna Ljung. Här har du kontaktinformation till henne.

Arrangörsstöd

För de som vill arrangera föreställningar i Östergötland går det bra att använda den s k arrangörsgarantin som du kan läsa om här. Många arrangörer känner till den men definitivt inte alla.

Arrangörer

Om du vill komma i kontakt med arrangörer i Östergötland (barn och ungdom) finner du kontaktuppgifter här nedan Här finner du de kommunala samordnarna samt andra större arrangörer. Både uppdrag, ekonomi och praktiska möjligheter skiljer sig starkt mellan de olika kommunerna.

Boxholm
Ida Lyckbåge
Tel 0708-46 45 95
ida.lyckbage@boxholm.se

Finspång
Annelie Egelin Tärning, kultursamordnare
Tel 070-683 74 79, 0122-855 05
annelie.egelin-tarning@finspang.se

Kinda
Liselott Sebring, kultursamordnare
Tel 0494-191 07
liselott.sebring@kinda.se

Hanna Svensson-Carlander, kultursekreterare
Tel 0494-191 58
hanna.svensson-carlander@kinda.se

 Linköping
Lina Marcusson), kultursekreterare
Tel 013-20 65 90
lina.marcusson@linkoping.se

Mjölby
Lotta Lindström, kulturstrateg – off. föreställningar
Tel 0142-851 03
lotta.lindstrom@mjolby.se

Lena Rothman, rektor – skapande skola
Tel 0142-856 30
lena.rothman@mjolby.se

Motala
Sonja  Ander Slootman, samordnare barnkultur
Tel 070-213 00 92
sonja.ander.slootman@motala.se

Norrköping
Charlotta Arildsson, kultursekreterare
Tel 011-15 29 24
charlotta.arildsson@norrkoping.se

Klara Danielsson, Norrköpings stadsbibliotek
Tel 072-724 88 92
klara.danielsson@norrkoping.se

Söderköping
David Strenge Wingren, kultursekreterare (vik för Linda Staaf)
Tel 0121-187 10
david.strengewingren@soderkoping.se

Vadstena
Maria Jönsson, kulturstrateg
Tel 0143-150 30
maria.jonsson@vadstena.se

Urban Bäckström, barn-ungdomsbibliotekarie
Tel 0143-151 38
urban.backstrom@vadstena.se

Valdemarsvik
Gun Töllefsen, kulturchef
Tel 0123-193 45
gun.tollefsen@valdemarsvik.se

Ydre
Christine Åström, biblioteksansvarig
Tel 0381-66 12 71
christine.astrom@ydre.se

Åtvidaberg
Malin Forsling Parborg, kulturutvecklare
Tel: 0120-831 98
malin.forsling-parborg@atvidaberg.se

Maria Gullqvist, skapande skola-samordnare
Tel: 070-318 35 75
maria.gullqvist@atvidaberg.se

Ödeshög
Christina Carlstedt, bibliotekarie
Tel 0144-350 49
christina.carlstedt@odeshog.se